Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programow

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

Wikipedia o początkach obrabiarek

Wikipedia udostępnia nam nieco informacji odnośnie pierwszych obrabiarek CNC

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób liczne obrabiarki oraz drukarki 3D (RepRap, MakerBot).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Dlaczego obrabiarki CNC zrewolucjonizowały współczesny przemysł produkcyjny?

Nie ma wątpliwości co do tego, że producenci maszyn CNS są niezwykle pożądani w dzisiejszych czasach. Obecnie, właściwie wszystkie firmy wytwarzające jakiekolwiek dobra stawiają na nową generację obrabiarek typu frezarka czy tokarka. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ maszyny sterowane numerycznie pozwalają na wygenerowanie znaczących oszczędności, co dla każdego przedsiębiorstwa jest nadrzędnym celem. Sterowanie nimi jest znacznie prostsze i zajmuje mniej czasu. Co bardzo ważne, jest bezpieczniejsze, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku w pracy. Ponadto, znacznie łatwiej jest osiągnąć pożądane wskaźniki jakościowe poszczególnych wyrobów gotowych.


Końcówka frezująca

Częścią która dostaje największe przysłowiowe "baty" w trakcie pracy maszyny, jest frez. Końcówka z ostrzami która skrawa materiał, wydobywając tym samym pożądany model z bezkształtnej początkowo bryły.

Stosuje się różne frezy zależnie od materiału, ale również od typu obróbki. Czasami można się posłużyć frezem o prostszym kształcie, jeśli wymagana jest obróbka w jednej płaszczyźnie. Niekiedy potrzebny jest bardziej specjalistyczny frez, który z kolei nie nadaje się do niczego innego. Na koniec, oczywiście, zostają nam też frezy które służą do ogólnej obróbki i są w stanie frezować pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb.

Należy również wspomnieć, że do tego wszystkiego dochodzi szeroka gama ostrzy w jakie wyposażone są wspomniane frezy - Ogólnie rzecz biorąc, mimo prostej nazwy, jest to bardzo specjalistyczne narzędzie.