Pakiety zdrowotne
Niewątpliwie w ostatnich latach wielką popularnością cieszą się tak zwane pakiety zdrowotne, które dzięki opłacie z góry umożliwiają wykonywanie nieraz bardzo wielu skomplikowanych badań za mniejszą cenę. W taki pakiet zdrowotny można zainwestować indywidualnie lub na przykład całą rodziną. Co prawda, dla wielu osób jednorazowy wydatek na prywatną opiekę medyczną wydaje się o wiele większym nadszarpnięciem dla domowego budżetu niż jednorazowe wizyty, jednak trzeba przyznać, że stawki za prywatne wizyty są dość wysokie i zakup takiego pakietu zdrowotnego jest naprawdę opłacalną inwestycją, jeśli planujemy często odwiedzać lekarzy w najbliższym czasie, co wiąże się na przykład z odbywanymi przez nas chorobami lub podejrzeniem o bardziej skomplikowane schorzenie.
Neirologia - z Wikipedii
Neurologia ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurologia
Zakres kardiologii
Kardiologia koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. W zakresie zainteresowań kardiologów mieści się więc cały układ krążenia i tzw. choroby sercowo-naczyniowe (ang. cardiovascular diseases) obejmujące m.in. nadciśnienie tętnicze. Zakres wiedzy dotyczący tej choroby na przełomie XX i XXI wieku stał się jednak na tyle szeroki, że np. w Polsce wyodrębniono samodzielną specjalizację medyczną hipertensjologię56.
W procesie diagnozowania i leczenia chorób nie związanych bezpośrednio z sercem dochodzi do nakładania się na siebie dziedzin wiedzy takich jak hipertensjologia, neurologia, pulmonologia, angiologia.
Do specjalnych zadań i metod badań kardiologicznych zalicza się:
rozpoznanie i badanie wrodzonych i nabytych chorób serca, układu krążenia, naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego
wsparcie i prowadzenie podczas rehabilitacji pacjentów z chorobami serca i układu krążenia i socjalno-medyczna ocena ich zawodowej odporności;
podstawowa intensywna opieka medyczna;
badanie serca przy pomocy ultradźwięków (np. echokardiografia);
diagnostyczne cewnikowanie serca m.in. z koronarografią;
wspólnie z innymi dziedzinami naukowymi interdyscyplinarne ustalenie wskazówek w procesach leczenia i ocena nuklearno-medycznych badań i metod leczenia chirurgicznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiologia#Zakres_dziedziny