O księgowości - ogólnie

ny sposób powstawania obowiązku podatkowego, który bywa korzystny dla małych podatników. Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uregulowania całości lub części należności, a nie, jak w przypadku pozostałych po

O księgowości - ogólnie Nie prowadź księgowości samodzielnie, skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego

metoda rozliczania podatku VAT

Metoda kasowa ? metoda rozliczania podatku VAT. Szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego, który bywa korzystny dla małych podatników. Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uregulowania całości lub części należności, a nie, jak w przypadku pozostałych podatników, z chwilą dostarczenia towaru lub momentu wykonania usługi. Moment powstania obowiązku podatkowego nie może być jednak późniejszy niż 180 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Jest to podstawowa różnica pomiędzy metodą kasową a memoriałową.

Nie należy mylić metody kasowej z zasadą kasową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_kasowa


Kilometrówka?

Obecnie w polskim prawie jest kilka możliwości odnośnie ujmowania w koszty działalności firmy kosztów użytkowania samochodu. Zależnie od możliwości danego samochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia istnieje kilka opcji.

Pierwszą opcją będzie zastosowanie najprostszej formy - czyli rozliczenia kosztów z 50% odliczeniem podatku vat od wszystkich wydatków na samochód, łącznie z paliwem. Nie trzeba wtedy prowadzić ewidencji przejazdów.

Druga opcja to prowadzenie ewidencji przejazdów i odliczanie 100% podatku vat od wszystkich wydatków na samochód. Może to być jednak dość kłopotliwe - zwłaszcza, że taka opcja jest możliwa tylko przy deklaracji, że samochód jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych. Najłatwiej jest załatwić kwestie ewidencji przejazdów dzięki monitoringowi GPS.

Ostatnią opcją jest zakup i użytkowanie samochodu dostawczego z wbitym w dowód rejestracyjny przeglądem vat-1 - wtedy odliczamy 100% vat ze wszystkich wydatków bez potrzeby ewidencji przejazdów.


Praca w rachunkowości

Praca w miejscach, jak biuro rachunkowe nie zalicza się do najłatwiejszych, tym bardziej że codziennie na rynku pojawiają się kolejne firmy lub sklepy internetowe, które potrzebują wsparcia profesjonalnych finansistów. Biuro rachunkowe to przede wszystkim jednak miejsce spotkań z klientami, oczekującymi profesjonalnych porad finansowych. Z usług biur rachunkowych korzystają bowiem zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele dużych przedsiębiorstw. Osoby prywatne to najczęściej klienci jednorazowi, zjawiający się w biurze rachunkowym, kiedy zbliża się okres rozliczeniowy. Głównymi klientami biura rachunkowego będą więc przedstawiciele przedsiębiorstw, którzy podpisują najczęściej długoterminowe umowy na reprezentowanie interesów danej firmy przed urzędem poprzez prowadzenie księgowości (bilanse, księga przychodów i rozchodów, formularze). Praca w biurach rachunkowych oznacza więc ciągły rozwój i pewność, że nie zabraknie zleceń. Biuro rachunkowe może stanowić więc doskonałe i pewne miejsce pracy.