O protetyce zębowej

ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologicznaNarzędzi

O protetyce zębowej protezy zębowe jastrzębie

Protetyka stomatologiczna i kilka faktów z Wikipedii

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna


Narzędzia protetyczne

Zabiegi protetyczne mogą być wykonywane jedynie w dobrej jakości gabinetach dentystycznych. Oczywiście tego rodzaju zabiegi mogą być wykonywane również w ogólnych gabinetach dentystycznych, jednak one także muszą zostać odpowiednio wyposażone również pod względem protetycznym, aby można było w nich zakładać protezy zębowe. Wobec tego dentyści rozpoczynający działalność protetyczną muszą postarać się o posiadanie dobrze wyposażonego gabinetu posiadającego dostęp do wszelkich sprzętów protetycznych. Ich uzupełnieniem będą różnego rodzaju narzędzia protetyczne, które będą używane na kolejnych etapach wykonywanych zabiegów protetycznych. Tylko wówczas protetyk będzie mógł czuć się dobrze przygotowany do wykonywania zabiegów protetycznych.


Według podziału zwanego anatomicznym korona jest

W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny ? w tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka