Obrabianie aluminium - co? gdzie? jak?

nnego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny. Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w

Obrabianie aluminium - co? gdzie? jak?

Bloki do skrawania

Gdy już mamy gotowy projekt, dobrze zaprogramowaną maszynę i korci nas by wcisnąć przycisk "start" - pamiętajmy o jeszcze jednym. Ten niepozorny blok aluminium, czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny.

Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w oczy, ale są też inne sprawy o które warto zadbać. Po pierwsze, należy się upewnić że nas model mieści się w obrysie naszego materiału - czasem zdarza się że coś nam się tylko wydaje, a wychodzi inaczej. Lepiej zmierzyć to dwa razy i mieć pewność. Po drugie, blok nie może być z kolei zbyt duży, jeśli frez będzie musiał przebijać się przez decymetry metalu żeby zacząć w ogóle tworzyć powierzchnię modelu, to prędzej zepsujemy maszynę, niże otrzymamy nasz element.


Obrabianie aluminium - wskazówki

Próbując uzyskać pożądany kształt z bryły aluminium, należy brać pod uwagę parę czynników, które wpływają na końcowy efekt naszego obrabiania. Gdy w grę wchodzi szybkoobrotowe ostrze, bryła metalu i chęć uzyskania dokładności do milimetra, warto podchodzić do sprawy na spokojnie.

Dobór końcówki frezującej, może zaważyć na tym, czy obróbka skończy się porażką czy sukcesem. Musimy uwzględnić prędkość naszej obrabiarki i dobrać ostrza pod instrukcje programu, tak by były w stanie skrawać odpowiedni pasma.

Ponadto, program musi uwzględniać możliwość przegrzania głowicy, jak również zdolności odciągu wiórów - lub jego braku, i robić odpowiednie przerwy w obróbce.

Gdy zadbamy o wszystkie te rzeczy, możemy być niemal pewnie że efekt końcowy będzie idealny.


Bezpieczeństwo przy frezowaniu

Uwaga! To bardzo ważne. Frezarka, blok, odciąg... wszystko bardzo dobrze, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o człowieku i jego bezpieczeństwie. Jest parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce.

Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty robocze z metalowymi noskami i grube rękawice. Mając to na sobie, jesteśmy w stanie przetrwać nieuniknione wypadki i ciągły hałas pracującej frezarki.

Ponadto, ważnym jest aby kontrolować to co i jak się robi. Gdy maszyna zatnie się na kawałku metalu, nie wyciągamy go gołymi rękami. Przy każdej awarii maszyny, przerywamy jej działanie. Gdy usterka dotyczy jej wewnętrznych mechanizmów, ponad to wyłączamy ją i odłączamy od zasilania. Miejmy to zawsze na uwadze, nasze kończyny niestety nie odrastają a model można wykonać ponownie.