Przedszkole niepubliczne - jak wybrać?

e funkcjonują również przedszkola państwowe inaczej zwane przedszkolami publicznymi. Co zrobić żeby zapisać dziecko do przedszkola publicznego? Najpierw do przedszkola przyjmują dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne.

Przedszkole niepubliczne - jak wybrać? Twoje dziecko musi iść do przedszkola lub żłobka? Sprawdź tutaj:

Przedszkola publiczne

Oprócz przedszkoli prywatnych gdzie za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić to w Polsce funkcjonują również przedszkola państwowe inaczej zwane przedszkolami publicznymi.

Co zrobić żeby zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

Najpierw do przedszkola przyjmują dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne. Gminy mają obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach dla właśnie takich dzieci.
Później można zapisać dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy również dzieci w rodzinach zastępczych.

W jakim wieku można zapisać dziecko do przedszkola państwowego?

Zapisy dotyczą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.


Cele i zadania przedszkola:

Cele i zadania przedszkola są zawarte w aktach prawnych takich jak ustawa o systemie oświaty, statucie przedszkola, zarządzeniach, regulaminach i wewnętrznych procedurach. Ogólne zadania przedszkola do przygotowania przedszkolnego to:

kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych;
kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych; wdrażanie dzieci do utrzymania w zabawie ładu i porządku;
wspomaganie rozwoju mowy dzieci;
wspomaganie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia;
wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci;
wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
wychowanie przez sztukę ? dziecko widzem i aktorem;
wychowanie przez sztukę ? muzyka i śpiew oraz pląsy i taniec;
wychowanie przez sztukę ? różne formy plastyczne;
wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych;
pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń;
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt;
wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną;
kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole#Cele_i_zadania_przedszkola


Wybieranie przedszkola

Dla każdego rodzica przychodzi w życiu taki moment, kiedy trzeba podjąć trudną decyzję o posłaniu swojego dziecka do przedszkola. Wiadomo, że głównym motywem jest najczęściej konieczność powrotu mamy do pracy.

Przedszkola są ważnie nie tylko dla rodziców, ale również dla samych dzieci. Wiemy, że człowiek jako istota społeczna powinien socjalizować się wcześnie. Kontakt dziecka z rówieśnikami jest po prostu niezbędnym elementem wychowania, a wiadomo że najlepszym miejsce do nawiązania takich relacji, jest właśnie przedszkole. Tam potomek będzie otoczony nie tylko swoimi rówieśnikami, ale również zabawy będą się odbywać pod kontrolą wykwalifikowanych opiekunek. To bardzo ważny aspekt.