Temat: prawo - co warto wiedzieć?

toczących się codziennie w wielu sądach. Takie sprawy często budzą również największe emocje, ponieważ każdej z zainteresowanych stron zależy na uzyskaniu jak najlepszego wyroku. Szczególnie skomplikowane mogą być sprawy dotyczące

Temat: prawo - co warto wiedzieć? kancelaria radcowska Sosnowiec

Rodzina w sądzie

Któż z nas nie zetknął się z prawem rodzinnym? Jak wiadomo, sprawy takie, jak rozwody czy opieka nad dziećmi są jednymi z najbardziej popularnych spraw toczących się codziennie w wielu sądach. Takie sprawy często budzą również największe emocje, ponieważ każdej z zainteresowanych stron zależy na uzyskaniu jak najlepszego wyroku. Szczególnie skomplikowane mogą być sprawy dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi. Jest to jedna ze spraw budzących najwięcej kontrowersji, ponieważ niejednokrotnie wyrok sądowy okazuje się bardzo krzywdzący nie tylko dla dzieci, ale również dla członków ich najbliższej rodziny.


Czy warto zatrudnić prawnika podczas sprawy rozwodowej

Rozwód z całą pewnością nie należy do przyjemnych wydarzeń w życiu, nawet jeśli małżonkowie wykazują dobrą wolę i starają się dojść do porozumienia. Niestety często bywa tak, że o dialog jest niezwykle trudno, zwłaszcza jeśli trzeba rozstrzygnąć takie kwestie jak podzielenie się opieką nad dziećmi czy wspólnym majątkiem. Właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika. Niektórym takie rozwiązanie wydaje się być niepotrzebnym wydatkiem, ale jedno jest pewne ? kiedy targają nami silne emocje, trudno o trzeźwą ocenę sytuacji, co często prowadzi do zbyt pochopnych działań. Prawnik nie jest zaangażowany w sprawy małżonków, dlatego jako osoba z zewnątrz będzie potrafił podpowiedzieć najbardziej rozsądne rozwiązania.


Czy sędzia ponosi odpowiedzialność?

Za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych i uchybienia godności urzędu, sędzia odpowiada dyscyplinarnie.

Karami dyscyplinarnymi są:

upomnienie,
nagana,
usunięcie z zajmowanej funkcji,
przeniesienie na inne miejsce służbowe,
złożenie sędziego z urzędu.
Od 2007 do maja 2012 sądy dyscyplinarne pierwszej instancji wydały wyroki w 388 sprawach wydalając z zawodu 15 sędziów, 21 przeniesiono, 8 usunięto z zajmowanych funkcji, 68 otrzymało naganę, 94 upomnienie2.

Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są powołane sądy apelacyjne i Sąd Najwyższy działające jako sądy dyscyplinarne. W sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów administracyjnych, w tym sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołany jest Naczelny Sąd Administracyjny, który działa zarówno jako sąd pierwszej jak i drugiej instancji. W sprawach sędziów sądów wojskowych orzekają jako sądy dyscyplinarne wojskowe sądy okręgowe i Sąd Najwyższy Izba Wojskowa.

W sprawach dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego orzeka w obu instancjach Sąd Najwyższy, zaś w sprawach sędziów Trybunału Konstytucyjnego ? ten Trybunał w obu instancjach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99dzia