Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne

ltaice właśnie.Czym jest moduł fotowoltaiczny?Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekr

Dodane: 25-07-2016 20:48
Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne Wytwórcy urządzeń fotowoltaicznych konkurują ze sobą co do skuteczności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich panelach. Wpis o fotowoltaice właśnie.

Czym jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moduł_fotowoltaiczny


Dwa rodzaje paneli przetwarzających energię słoneczną

Nie każdy wie, że panele słoneczne mogą działać w różny sposób i w różny sposób przetwarzać energię słoneczną. Panele solarne wykorzystują energię słońca do podgrzewania wody. Do tego celu wykorzystuje się rurki wypełnione glikolem, który stanowi wymiennik ciepła i to on później podgrzewa wodę do użytku domowego.

Drugim typem energii uzyskiwanej ze światła słonecznego jest prąd. Prąd jest wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne i przepuszczany przez inwerter ładuje akumulator znajdujący się w domu. Energia zmagazynowana w tym akumulatorze może zostać wykorzystana w dowolnym momencie przez jego mieszkańców.


Dlaczego buduje się oszczędne domy?

Energooszczędne budownictwo obecnie króluje, ale nie tylko ze względu na opłacalność, ale także na surowe normy nakładane przez Unię Europejską. Dlatego wiele domów ma na dachach panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne, stosuje rekuperację ciepła lub wody oraz sam budynek jest dobrze zaizolowany termicznie.

Starsze budynki również podlegają modernizacjom, ale to już ze względów ekonomicznych, ponieważ nieocieplone lub ze starą instalacją C.O. są zwyczajnie drogie utrzymaniu. Właściciele takich nieruchomości również decydują się na panele fotowoltaiczne lub solarne.